Postępowanie z ofiarami przemocy w praktyce ratownika medycznego5 punktów edukacyjnych dla ratowników medycznych

• Adresaci: ratownicy medyczni, studenci.

• Czas trwania szkolenia: 1 dzień - 5 godzin zajęć teoretycznych.

Zajęcia odbywają się w formie wykładu ONLINE.

5 punktów edukacyjnych dla ratowników medycznych (na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2023r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego ratowników medycznych (Dz.U. z 2023r., poz.1800)).

• Cele kształcenia: Celem kształcenia jest pogłębienie wiedzy z zakresu postępowania z ofiarami przemocy w ratownictwie medycznym.

Zagadnienia:

1. Zagadnienia prawne w codziennej pracy ratownika medycznego, w tym omówienie obowiązku denuncjacji w przypadku niektórych przestępstw i konsekwencji jego niewypełnienia.
2. Zjawisko przemocy domowej, w tym m.in. statystyka dla Polski, omówienie typowych cech charakterologicznych sprawców i ofiar przemocy, omówienie miejsc, w których ofiara przemocy może uzyskać pomoc.
3. Szczegółowe omówienie zespołu dziecka maltretowanego z podziałem na różne rodzaje krzywdzenia dzieci (przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, molestowanie seksualne, zaniedbywanie) na podstawie literatury medycznej i praktyki medyka sądowego.
4. Jak postępować z dzieckiem ofiarą przemocy: wywiad, badanie fizykalne, jakie instytucje powiadomić i w jaki sposób.
5. Jak postępować z ofiarą zgwałcenia: wywiad, badanie fizykalne, kiedy należy powiadomić organa ścigania i w jaki sposób.
6. Pytania i odpowiedzi.

 

Seminarium prowadzi  dr n. med. Anna Smędra,

- Specjalistka medycyny sądowej, 
- Adiunkt Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Łodzi,
- Członkini PTMSiK (Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii) i BAFM (British Association in Forensic Medicine),
- Członkini Pathology and Anthropology Sub-group, Interpol DVI Working Group,
- Współtwórczyni i koordynatorka łódzkiego zespołu DVI do spraw identyfikacji katastrof masowych,
- Biegła opiniująca w licznych sprawach z zakresu medycyny sądowej, 
- Autorka licznych publikacji naukowych publikowanych w języku polskim i angielskim oraz licznych wystąpień na konferencjach naukowych, 

 

Najbliższe terminy

  • 18.10.2024

    piątek

    on-line

    109

    16.00-20.00

zapisz się

Najczęściej zadawane pytania

Czy wykład będzie nagrywany z możliwością późniejszego odtworzenia?
Tak. Uczestnicy otrzymają dostęp do nagrania ważny 14 dni.
W jaki sposób będę mógł dołączyć do wydarzenia?
Po zapisaniu się na szkolenie i dokonaniu opłaty zostanie z naszej strony przesłany drogą mailową link aktywacyjny za pomocą którego będzie można dołączyć do wydarzenia.
Czy w webinarium można uczestniczyć tylko za pomocą komputera czy można wziąć w nim udział korzystając z telefonu komórkowego?
Oczywiście istnieje możliwość zalogowania się za pomocą przesłanego przez nas linka aktywacyjnego ze swojego telefonu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w toku wykładu będziemy prezentować lub rozrysowywać na ekranie wiele detali, tabeli, grafów, itp., które mogą nie być tak dobrze widoczne na wyświetlaczu telefonu jak na ekranie komputera.
Czy fakturę za szkolenie otrzymam w momencie dokonania zapłaty?
Każdy uczestnik kursu otrzymuje certyfikat i fakturę po przeprowadzonym szkoleniu on-line czyli zgodnie z prawem podatkowym w momencie "wykonania usługi". W praktyce faktury i certyfikaty zostają rozesłane drogą mailową w ciągu 3 dni roboczych od zakończenia wydarzenia.
Czy w przypadku gdy z przyczyn losowych nie będę mógł/mogła uczestniczyć w webinarium zostaną mi zwrócone pieniądze?
Tak, opłata pomniejszona o koszty manipulacyjne, zostanie zwrócona na wskazane konto bankowe.