Międzynarodowe zespoły ratunkowe EMT - alternatywna ścieżka rozwoju dla medyków5 punktów edukacyjnych dla ratowników medycznych

• Adresaci: ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze, studenci, farmaceuci, radiolodzy, analitycy medyczni, fizjoterapeuci, dietetycy, opiekunowie medyczni, psycholodzy oraz logistycy zainteresowani działaniami ratunkowymi

• Czas trwania szkolenia: 1 dzień - 5 godzin zajęć teoretycznych.

Zajęcia odbywają się w formie wykładu ONLINE.

5 punktów edukacyjnych dla ratowników medycznych (na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2023r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego ratowników medycznych (Dz.U. z 2023r., poz.1800)).

• Cele kształcenia: Celem kształcenia jest pogłębienie wiedzy z zakresu ewakuacji medycznej i wspópracy międzynarodowej w tym zakresie.


• Webinar poświęcony zespołom Emergency Medical Team (EMT) oraz ich międzynarodowej działalności w odpowiedzi na katastrofy naturalne i wywołane przez człowieka. W trakcie szkolenia zaprezentujemy alternatywną ścieżkę rozwoju zawodowego dla medyków, oferującą możliwości doskonalenia i poszerzania umiejętności. Przybliżymy, jak pracują i trenują medycy z różnych krajów oraz w jaki sposób możemy wzajemnie czerpać z ich doświadczeń. Omówimy również europejskie zasoby ratunkowe, w tym możliwości ewakuacji medycznej, którymi dysponuje nasz region.

• Dochód ze szkolenia zostanie przekazany na wsparcie statutowej działalności Fundacji im. Sławy i Izka Wołosiańskich Humanosh.

• Zagadnienia:

1. WHO (World Health Organization)  i inicjatywa EMT (Emergency Medical Teams) 
- 20 okulistów kontra 1 poród - dlaczego powstały  międzynarodowe zespoły ratunkowe
- Dlaczego do nas ? - Rodzaje EMT
- Murarz, tynkarz, akrobata - czyli medycy i logistycy w EMT
- Nie ma wody na pustyni - czyli Self sufficient przez duże S
- Kto tu rządzi ? - czyli Emergecy Medical Team Coordination Cell 
- Przedszkole w szpitalu polowym - czyli niedożywienie, opieka społeczna, promocja zdrowia, prewencja chorób zakaźnych, rehabilitacja oraz wsparcie psychologiczne 
- z kamerą wśród EMT - czy zobacz jak mają inni
2. UCPM - Unijny Mechanizm Ochrony Ludności Cywilnej
- Każdy człowiek jest ważny - Union Cywil Protection Mechanism - czyli kto komu pomaga
- Co się popsuło - czyli na jakie katastrofy odpowiada UCPM
- Połączyć kropki - czyli czym jest Emergency Response Coordination Centre 
3. Międzynarodowa symulacja katastrofy
- katastrofa w Nibylandii czyli EU Modex - największe manewry ratownicze w Europie 
4. Latające szpitale
-lotnicze zespoły ratunkowe i transportu medycznego 
5. Medyk za biurkiem - misje eksperckie
- Czy medyk w biurze to nadal medyk ? - czyli zarządzanie katastrofą zza biurka
- Koordynacja ewakuacji medycznej w Ukrainie
- Koordynacja ewakuacji medycznej w ERCC w Brukseli
- Koordynacja działania zespołów EMT w Gazie
6. Pytania i odpowiedzi

 

Szkolenie poprowadzi Michał Walter Chełstowski i Anna Kosterkiewicz:

Michał Walter Chełstowski 


Ratownik medyczny, specjalista ds. koordynacji międzynarodowych zespołów medycznych w sytuacjach katastrof. Współtwórca i koordynator akcji społecznych „Maska dla Medyka” oraz „Stołeczni Samarytanie”. Założyciel Fundacji First Responder, która w 2021 roku była najbardziej aktywną jednostką współpracującą z systemem państwowego ratownictwa medycznego. W latach 2022-2023 pełnił funkcję "Head of Operations" w zakresie ewakuacji medycznej z Ukrainy, obejmującą ponad 2500 pacjentów, realizowaną przez Fundację Humanosh. Ekspert ds. ewakuacji medycznej oraz logistyki działań zespołów medycznych na arenie międzynarodowej. Obecnie Team Leader międzynarodowego zespołu medycznego Humanosh Emergency Medical Team.

 

Anna Kosterkiewicz 

Ratownik medyczny z doświadczeniem w pracy z pacjentem pediatrycznym w centrum urazowym dziecięcym UCK WUM oraz wcześniej w ZRM oraz oddziałach intensywnego nadzoru internistycznego i kardiologicznego. Przez niemal dwa lata brała udział w ewakuacji medycznej chorych i rannych z Ukrainy w czasie aktualnie trwającego konfliktu zbrojnego, zarówno jako medyk oraz jako koordynator lokalny MedEvac oraz kierownik Polskiej stacji pogotowia we Lwowie. Współpracowała z kilkunastoma zespołami medycznego transportu lotniczego z Europy. Jako ekspert pełniła rolę MedEvac Liaison Officer w ERCC w Brukseli (Centrum koordynacji zarządzania kryzysowego) w ramach koordynacji ewakuacji medycznej z Ukrainy oraz Medical Officer i Technical Officer w EMTCC w Egipcie w ramach koordynacji zespołów EMT w strefie Gazy. Obecnie Lider logistyki w zespole Humanosh Emergency Medical Team.

 

Najbliższe terminy

  • 09.10.2024

    środa

    on-line

    109

    9.00-14.30

zapisz się

Najczęściej zadawane pytania

Czy wykład będzie nagrywany z możliwością późniejszego odtworzenia?
Tak. Uczestnicy otrzymają dostęp do nagrania ważny 14 dni.
W jaki sposób będę mógł dołączyć do wydarzenia?
Po zapisaniu się na szkolenie i dokonaniu opłaty zostanie z naszej strony przesłany drogą mailową link aktywacyjny za pomocą którego będzie można dołączyć do wydarzenia.
Czy w webinarium można uczestniczyć tylko za pomocą komputera czy można wziąć w nim udział korzystając z telefonu komórkowego?
Oczywiście istnieje możliwość zalogowania się za pomocą przesłanego przez nas linka aktywacyjnego ze swojego telefonu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w toku wykładu będziemy prezentować lub rozrysowywać na ekranie wiele detali, tabeli, grafów, itp., które mogą nie być tak dobrze widoczne na wyświetlaczu telefonu jak na ekranie komputera.
Czy fakturę za szkolenie otrzymam w momencie dokonania zapłaty?
Każdy uczestnik kursu otrzymuje certyfikat i fakturę po przeprowadzonym szkoleniu on-line czyli zgodnie z prawem podatkowym w momencie "wykonania usługi". W praktyce faktury i certyfikaty zostają rozesłane drogą mailową w ciągu 3 dni roboczych od zakończenia wydarzenia.
Czy w przypadku gdy z przyczyn losowych nie będę mógł/mogła uczestniczyć w webinarium zostaną mi zwrócone pieniądze?
Tak, opłata pomniejszona o koszty manipulacyjne, zostanie zwrócona na wskazane konto bankowe.